Špičky

Špičky sú tvrdá baletná obuv (tvrdá špička a mäkká päta) na ktorej sa dá stáť na špičkách - en pointe. Baletky sa na nich učia stáť obvykle až po niekoľkých rokoch driny na hodinách baletu. Musia mať silné nohy, hlavne v členkoch a lýtkach. Inak by si mohli ublížiť. Preto je veľmi dôležité dávať na rady učiteľov a nepokúšať sa o to sami. Výber správnych špičiek je veľmi dôležitý! Na trhu je neskutočné množstvo variácií špičiek pre rôzne druhy nôh a tanečných techník. Špičky sa po kúpe musí upravovať - našívať gumičky, stuhy a prelamovať sa rôznymi technikami, ktorých popis je v sekcií Úprava špičiek.

Tak isto ako piškóty, aj špičky sú z rôzneho materiálu (satén, plátno). Satén je najpoužívanejší. Ich farba sa pohybuje od bielej cez slonovinovú a rôzne odtiene ružovej. Na objednávku Vám spravia aj čierne, alebo červené... od výmyslu sveta. Ďalej máte na výber rôzne šírky tak isto ako pri piškótach (A, B, C, D, E alebo 0X, 1X, 2X, 3X...), tvrdosť (SS-supersoft, S-soft, M-medium, H-hard, SH-superhard), šírku platformy (úzka až široká), dĺžka prednej strany (podľa dĺžky prstov), podľa tvaru prednej strany (V alebo U) a či tam majú šnúrku na dotiahnutie, alebo nie...

Ako správne vybrať typ špičky nájdete v sekcií Ako vybrať tie správne špičky? a ako majú sedieť na nohe počas skúšania sa dozviete v sekcií Skúšam špičky :)

Najznámejší výrobcovia špičiek: Gaynor Minden, Bloch, Grishko, Sansha, Russian pointe... Zoznam nájdete TU

Gaynor Minden, Grishko 2007 a Mirella Whisper


Špičky Grishko

Grishko 2007 Novice

Špičky sú pre stredný priehlavok v tvare "U", majú znížený strih a stredne silnú plôšku pre lepšiu rovnováhu. Sú hlučnejšie. Vyrábajú sa na báze modelu Grishko 2007 zo saténu s mäkkou koženou podrážkou tvrdosti SS (super soft). Obuv je ručne šitá a určená štandardným typom chodidiel. Tieto špičky sú výbornou voľbou pre začiatočníkov. Grishko vyrába dosť tvrdé špičky, takže prelomenie dáva viac zabrať.
Ja nosím Grishko 2007 Novice, veľkosť 5 1/2, výstuha SS, šírka XXX ale uvažujem o XX, lebo nemám až takú oporu na stranách boxu a trochu do neho skĺzam chodidlom (v "en pointe").

 


Špičky Mirella

Mirella Whisper MS140

Veľmi ľahká baletná špička s mäkkou flexibilnou podrážkou, ideálna pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Mäkká päta vo výstuži umožňuje prenesenie hmotnosti skôr na pätu než na prsty. Je tichá čo napovedá už v jej názve "Whisper" (šepot). Majú vstavaný gélový vankúšik v špičke pre väčší komfort pri stání "en pointe". Veľmi príjemné na nosenie. Box je zvnútra tapacírovaný. Box špičky je sploštený (plochejší než u Grishko 2007), vhodný pre baletky s nižším priehlavkom.
Skúšala som Mirella Whisper MS140 veľkosť 5 1/2 šírka X. Sedia mi na nohe zo všetkých špičiek najkrajšie, no nie sú na môj typ prstov (Egyptský). Pri stání na špičke ma bolí najväčší prst - nemám v boxe oporu po stranách.
 

Špičky Gaynor Minden

Gaynor Minden

Tieto špičky sú pre pokročilých až profesionálov. Nemusia sa prelamovať. Sú pohodlné, mäkké a tiché. Gaynor Minden používa na výstuhu plast, ktorý vydrží až 5x dlhšie. Nikdy nezmäknú a nezmenia svoj tvar. Musím si na ne ešte počkať. Nemám dostatočne silné nohy. Na výber majú neuveriteľných 2951 variant veľkostí a výztuh. Vnútri je spička vyplnená vankúšikom v špici, a vnútro celého boxu je obalený jemnou látkou - tapacírovaný. Sú skutočne ako papučky.

Môj model je 9N/3-211-33 so semišovou špičkou, ale možno by mi lepšie sedel model 8.5N/3-211-22 prípadne aj užší box. Časom to hádam doladím :)


Špičky BLOCH

BLOCH Suprima

Tento model baletných špičiek má najviac zužujúci sa box a najmenšiu platformu zo všetkých modelov firmy BLOCH. Je ideálna pre typy chodidiel s najdlhším veľkým prstom na nohe (Egyptský). Sú úhľadné na úzkych chodidlách. Druhý najideálnejší model pre Egyptský typ chodidla je model Triomphe S0139L.
Moje špičky sú model S0132L veľkosť 4.5 a šírka B. 
 
 
 Každá firma má iné značenie. Na porovnanie BLOCH Suprima 4.5 B a Mirella Whisper 5.5 X 
(na dĺžku rovnaké, rozdiel v šírke a dĺžke boxu)

Diskusná téma: Špičky

Dátum: 16.02.2019

Vložil: Nina Brabcova

Titulok: N

Koľko stoja prosím

Odpovedať

—————

Dátum: 01.03.2016

Vložil: Lili

Titulok: Balet

Aká je veľkosť tícho špičiek?

Odpovedať

—————

Dátum: 29.01.2014

Vložil: Baša

Titulok: balet

Asi tak 19 eur

Odpovedať

—————

Dátum: 08.12.2015

Vložil: Sinona

Titulok: Re:balet

A kde sa dajú kúpiť?

Odpovedať

—————

Dátum: 30.09.2013

Vložil: leniii

Titulok: balet

kolko stoja take spicky najlacnejsie ??

Odpovedať

—————