Úprava špičiek

Príprava nových baletných špičiek na tancovanie. Metódy prelamovania špičiek:

Prelamovacia TECHNIKA A

Táto prelamovacia technika je trošku náročnejšia na čas. Špičky s touto technikou sú vyrobené z tvrdšieho materiálu, ako špičky s technikou B, a preto sú náchylnejšie k zlomeniu, keď sa s nimi zachádza príliš drsne. Akonáhle sa však správne prelomí, majú naozaj dlhú životnosť. Zacvičiť si celú "tyč" v špičkách je najlepší spôsob prelomenia špičiek. Samozrejme chápeme, že nemôžete stáť pri tyči s novým párom špičiek a robiť battement tendu. Špičku pripravte na cvičenie pri tyči tým, že jemne změkčíte výstuhu a box prstov. Sústreďte sa predovšetkým na pološpičku na výstuhe, ale dávajte pozor, aby ste nezničili box. Potom pokračujte smerom k päte a jemne masírujte výstuhu až dôjdete do požadovanej mäkkosti, kedy budete schopná urobiť battement tendu a pološpičku. Zmäkčovanie boxu nie je vždy nutné a závisí na individuálnych potrebách. Ak musíte box zmäkčovať, potom sa sútreďte predovšetkým na strany boxu. Veľa tanečníc na box šliapu alebo ho rozmačkávajú, aby bol box širší a mäkší. Radíme vám, aby ste sa týchto techník vyvarovali, pretože môžu permanentne zničiť špičku. Ak však toto musíte urobiť, sústreďte tlak predovšetkým na strany boxu. Je to dôležité, pretože stred boxu je najmäkší a najnáchylnejší, ak sa naň šliape. Akonáhle máte špičky pripravené na cvičenie pri tyči, 1 - 2 hodiny pri tyči sú dostatočné pre vytvarovanie špičky na vaše chodidlo. Týmto spôsobom bude špička rovnomerne zmäkčená so žiadnymi slabými miestami, ktoré by vznikli zlou prelamovacou technikou.

Ručná pomoc pri prelamovaní špičky

Prelamovacia TECHNIKA B (niektoré modely zn. BLOCH)

Tieto špičky sú vyrobené technikou, ktorá sa zmäkčí pri zvlhčení. Táto technika je jednoduchá. Nasledujte prelamovaciu techniku ​​A. Po 1 - 2 hodinách cvičenia pri tyči sa špička zvlhčí a sama sa vytvaruje podľa chodidla. Akonáhle špička vyschne, zostane natvarovaná. V tomto štádiu môžete použiť šelak dovnútra špičky a na výstuhu. To nielen zafixuje špičku v súčasnom tvare, ale zastaví ďalšie prenikanie vlhkosti do špičky. Takto nám zostane tvrdá špička, natvarovaná vnútri podľa chodidla.

TMT technológia (BLOCH)

Špeciálna technológia , ktorá využíva teplo. Vďaka zahriatie na teplotu 60 stupňov sa aktivuje hmota z ktorej je špička vyrobená, sformuje sa na Vašu nohu a po vychladnutí špička stvrdne tak, ako ju vytvarujete . Tento tvar si udrží po celú dobu životnosti špičky. Vďaka tomu sú špičky pohodlne vytvarované na Vaše chodidlo a pritom zostávajú tvrdé ako nové.
 
Návod: Označte si pravú a ľavú špičku. Fénujte špičku zospodu u prstov asi 40 sekúnd. Pootočte špičku tak, aby ste časť, kde máte palec fénovali 20 sekúnd. Vrchnú časť boxu fénujte 20 sekúnd a časť, kde je malíček tiež 20 sekúnd. Znova otočte špičku na podrážku a časti u prstov venujte ďalších 20 sekúnd.
Potom špičku obujte. Jemne masírujte box dlaňami tak, aby sa špička čo najviac zfomovala podľa chodidla. Príchyťte si rou pätu a niekoľkokrát spravte relevé. Znovu premasírujte box a spravte niekoľko battemend tendu. Teraz je box pripravený na vychladenie.
Vložte špičku do chladničky asi na 5 minút. Takto upravené špičky vydržia niekoľkonásobne viac, než tradičné špičky vyrobené z lepenky a sadry. Ak špičku potrebujete poopraviť, opakujte postup s fénom a následne špičku schlaďte.
 

Žiadne prelamovanie (značka Gaynor Minden a niektoré modely ostatných výrobcov)

Špičky značky Gaynor Minden sa neprelamujú, sú pripravené ihneď k použitiu. Výstuha je od výroby "zaoblená".


Diskusná téma: Úprava špičiek

Dátum: 22.03.2017

Vložil: Lili

Titulok: Prvé špičky

Ahoj, ako si mám kúpiť špičky, keďže nikde nablízku nemajú... ktoré objednať cez net? Ďakujem za radu.

Odpovedať

—————

Dátum: 07.01.2019

Vložil: Simona

Titulok: Re:Prvé špičky

Ak už vieš aké spičky ti vyhovujú, dobrý je aj EBay. Ale tažšie sa tam triafajú kombinácie veľkosti a šírky modelu. Musí mať šťastie, že tam bude presne to, čo potrebujete :-) Inak www.dance-shop.cz alebo sk. S tým e-shopom som bola spokojná.

Odpovedať

—————

Dátum: 20.02.2014

Vložil: Lucia

Titulok: Lámanie

Ahoj :) Pozerám že vo videu vyzerajú že máme rovnaký typ cvičiek..vieš mi povedať ešte raz ako je to s tým lámaním? Mám tuším H... :)

Odpovedať

—————

Dátum: 24.03.2014

Vložil: Simona

Titulok: Re:Lámanie

Ahoj, najlepšie je prelamovanie špičiek pri tyči cvičením (robíš plié, battement, relevé...). Vtedy si najviac precvičíš chodidlá, až kým sa ti špičky neprelomia - prehnú sa v klembe. Ak si chceš s prelamovaním pomôcť, rukami ohýbaš asi v 3/4 výstuž (je to v článku na obrázku). H je hard, čiže tvrdá. Tá sa prelamuje ťažšie. Predpokladám, že H máš kôli silným chodidlám a bude to pre teba hračka :)

Odpovedať

—————